
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 550 mV |
| Min Input Voltage | 1.7 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 15 µA |
| Max Input Voltage | 7.5 V |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
Stock: 414
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13690
Ext.Price$0.13690
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13690 | $0.13690 |
| 10 | $0.06845 | $0.68450 |
| 50 | $0.05949 | $2.97450 |
| 100 | $0.05170 | $5.17000 |
| 500 | $0.04614 | $23.07000 |
| 1000 | $0.04118 | $41.18000 |
| 3000 | $0.03675 | $110.25000 |
